Inwestycje - Inwestycje w 2023r. - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Inwestycje


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Inwestycje w 2023r.

24 stycznia 2023

Podsumowaliśmy rok 2022 w kontekście inwestycji, teraz czas na plany dotyczące tego roku, a będzie się działo, bo na zadania inwestycyjne zaplanowano ponad 100 mln zł!

W 2023r. będziemy kontynuować modernizacje gminnych dróg. Przed nami m.in. opracowanie dokumentacji projektowych oraz budowa nawierzchni bitumicznych w Borkowie (ul. Głęboka), Chwaszczynie (ul. Mickiewicza), Łapinie Kartuskim (ul. Sosnowa), Widlinie (ul. Łaszewska), Leźnie (ul. św. Floriana) i Niestępowie (ul. Leśna).

W tym roku planujemy również budowę dwóch nowych obiektów sportowych: sali gimnastycznej przy szkole w Glinczu oraz boiska przy szkole w Leźnie. Łącznie, na obie inwestycje Gmina Żukowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 564 840,00 zł z programu Polski Ład. Mówiąc o obiektach sportowych musimy też wskazać na udział 50% wkładu własnego w budowę hali sportowo-widowiskowej przy ZSZiO oraz SP nr 1 w Zukowie.

W planach jest także opracowanie dokumentacji projektowych oraz budowa kanalizacji deszczowych, studni chłonnych, kolektorów deszczowych oraz zbiorników celem odprowadzenia wód opadowych z dróg gminnych (m.in. w miejscowości Banino, ul. Lipowa, ul. Sportowa, ul. Szczęśliwa, w miejscowości Czaple, ul. Słoneczna, ul. Żurawia).

Rok 2023 to również w dużej mierze kontynuacja dużych zadań rozpoczętych w ubiegłym roku. W Borkowie trwa rozbudowa szkoły podstawowej. Podobne zadanie, choć na jeszcze większa skalę obserwujemy w Baninie, tu niemal „od zera” powstaje nowa szkoła. Do placówki uczęszczać będzie mogło ponad 700 uczniów. Tu warto odnotować ogromne dofinansowanie na tę inwestycję: niemal 14 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Jeśli już mowa o dofinansowaniu z Programu Polski Ład, z tego samego źródła Gmina Żukowo otrzymała wsparcie (5 mln zł) na realizowane właśnie Kaszubskie Centrum Sportu w Żukowie. Co znajdziemy w obiekcie? Na parterze mają powstać 3 sale ćwiczeń dla około 30 osób, szatnie, sanitariaty, 6 pomieszczeń klubowych dla około 10 osób, pomieszczenia gospodarcze i porządkowe, toalety i kotłownia. Natomiast na piętrze: 2 sale fitness dla około 50 osób z możliwością podziału, szatnie, sanitariaty, sala konferencyjna dla około 50 osób z zapleczem, pomieszczenia porządkowe oraz toalety.

Znaczną metamorfozę przechodzi z kolei budynek Urzędu Gminy w Żukowie. Zmiana podyktowana jest dwoma czynnikami. Pierwszy to podniesienie standardu obsługi Klientów i wprowadzenie kolejnych zmian w kontekście dostępności. Obecny budynek jest za mały na rosnąca ilość Klientów oraz liczbę prowadzonych spraw. Drugi to konieczność przebudowy z uwagi na stan murów budynku oraz notoryczne zalewanie podpiwniczeń budynku.

Na ukończeniu są prace przy budowie zbiornika retencyjny na granicy Banina i Rębiechowa. Jego budowa będzie służyła odprowadzaniu wód opadowych z tej części gminy, co też przełoży się na lepsze możliwości inwestycyjne w kontekście budowy nowych dróg w Baninie i okolicach, ale również zapobiegać ma podtopieniom poprzez retencję i dawać możliwość zatrzymania na dłuższy czas wody opadowej. Również na finiszu są już prace związane z budową świetlicy w Przyjaźni. Tutaj koszt zadania wyniósł ok. 3,5 mln zł, z czego 1 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co znajdzie się w budynku? Na parterze zaprojektowano m.in: salę wielofunkcyjną, zaplecze magazynowe, gospodarcze, techniczne, sanitarne, szatniowe. Z kolei na poddaszu użytkowym znaleźć ma się m.in: sala spotkań, zaplecze gospodarcze i sanitarne.

Warto również wspomnieć o trwającej, intensywnej rozbudowie sieci kanalizacji sanitarnej realizowanej przez gminną spółkę. Obecnie prace prowadzone są na zadaniu Przyjaźń-Lniska, tak aby kolektor był przed budową OMT.


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2023-01-24)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij