Inwestycje - Inwestycje w 2022r. - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Inwestycje


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Inwestycje w 2022r.

3 stycznia 2023
Styczeń to czas podsumowań. Zaglądamy na place budowy inwestycji, które toczyły się w ubiegłym roku. Sprawdzamy także, na jakie zadania podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.

Zaczynamy od szkół, a działo się tu naprawdę dużo. W ubiegłym roku otwarto nowe skrzydło szkoły w Pępowie. Na powierzchnię użytkową nowej części placówki złożyło się przede wszystkim: 6 nowych sal lekcyjnych, sala do ćwiczeń korekcyjnych oraz zaplecze sanitarne. Zaadaptowano również poddasze, dzięki czemu szkoła zyskała kolejne pomieszczenia do swojej dyspozycji.

Gołym okiem widać też zmiany jakie zachodzą w rozbudowie szkoły w Borkowie. Jeszcze w starym roku rozbudowywana część zyskała nową elewację. Przypominamy, że inwestycja ma na celu stworzenie pomieszczeń potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania przedszkola oraz szatni z natryskami i pomieszczeniem do obsługi auli sportowej, dodatkowo z obiektu będzie mogła korzystać społeczność Borkowa (świetlica).

Gigantyczne zmiany czekają starą szkołę w Baninie przy ul. Lotniczej. Niemal cała placówka powstaje „od zera”, a prace budowlane ruszyły jesienią. Przypominamy, że w ramach inwestycji powstanie szkoła dla ok. 700 uczniów. Łączna powierzchnia zabudowy wynosi 2658,73 m2, natomiast łączna powierzchnia użytkowa to 5304,94 m2. Na to zadanie Gmina pozyskała niemal 14 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a koszt całości to ok. 27 mln zł.

Z sal lekcyjnych przenosimy się na drogi i ścieżki rowerowe. Jeszcze w styczniu ubiegłego roku zakończyła się modernizacja kolejnych odcinków dróg gminnych: ul. Gralathów w Sulminie, ul. Sosnowej w Łapinie oraz ul. Leśnej w Niestępowie. W ciągu roku zmodernizowano też ul. Dworską w Skrzeszewie.

Jednym z ważniejszym momentów ubiegłego roku było bez wątpienia otwarcie węzła integracyjnego Żukowo. Dzięki zadaniu powstało 6 tras rowerowych, parking na ok. 100 miejsc postojowych dla samochodów, a także zmodernizowano ul. Pożarną w Żukowie. Na tę inwestycję Gmina pozyskała ok. 6,2 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Z pełnym zakresem prac można zapoznać się tutaj:

https://www.zukowo.pl/pl/index.php?id=27&idd=7180#sub_mid

Nie możemy również zapomnieć o toczących się równolegle pracach przy węźle integracyjnym Rębiechowo. Tutaj dofinansowanie unijne przyznane Gminie Żukowo sięgnęło ok. 8,8 mln zł.

W 2022r. zakończyły się także prace przy budowie nowej ścieżki rowerowej w Przyjaźni, przy przejeździe kolejowym na trasie Żukowo-Otomino, a także przy modernizacji ul. Kupców Gdańskich w Sulminie (na to zadanie pozyskano dofinansowanie w kwocie niemal 126 tys. zł). Rozpoczęto również przebudowę drogi w Żukowie (odcinek łączący ul. Kościerską z ul. 3 Maja, na to zadanie Gmina pozyskała 750 tys. zł wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2022r.), a także zakończono I etap budowy ul. Batorego w Żukowie (wartość prac ok. 1,7 mln zł).

Bardzo dużo działo się w kontekście ochrony środowiska i rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej. W Baninie zakończono rozbudowę przepompowni ścieków. Wartość inwestycji wyniosła ponad 2,3 mln, z czego 1,1 mln zostało sfinansowane ze środków unijnych. Z kolei w Pępowie rozbudowano i zmodernizowano stację uzdatniania wody. Efektem całej inwestycji było zwiększenie wydajności ujęcia, która umożliwi dystrybucję wody w ilości około Quh=220m3/h. Również w Niestępowie zmodernizowano i rozbudowano stację uzdatniania wody. Inwestycja wpływa na poprawę procesu uzdatniania wody, poprawia jej jakość oraz zapewnia ciągłość dostaw wody przeznaczonej do spożycia. Warto również wspomnieć o trwającej w 2022r. budowie kanalizacji sanitarnej w Przyjaźni i Lniskach. Przypominamy, że inwestycja polega przede wszystkim na budowie 19,5 km kanalizacji sanitarnej, w tym 14,2 km sieci grawitacyjnej, 3,5 km sieci tłocznej oraz 1,8 km przyłączy (ok. 450 szt.) wraz z budową czterech przepompowni ścieków. W ubiegłym roku miały również miejsce zaawansowane prace nad budową  zbiornika retencyjnego na granicy Banina i Rębiechowa. Jego budowa będzie służyła odprowadzaniu wód opadowych z tej części gminy, co też przełoży się na lepsze możliwości inwestycyjne w kontekście budowy nowych dróg w Baninie i okolicach, koszt inwestycji: ok. 8,6 mln zł.

A to jeszcze nie wszystko. W ubiegłym roku wybudowano pętlę autobusową i chodnik w Czaplach, miały też miejsce zaawansowane prace przy budowie świetlicy w Przyjaźni oraz przy budowie Kaszubskiego Centrum Sportu przy żukowskim stadionie. Zmienia się też budynek Urzędu Gminy w Żukowie. Dzięki zmianie poprawi się komfort obsługi Klientów, wprowadzone zostają również zmiany w kontekście dostępnośći. Nie możemy też pominąć umów na wykonanie dokumentacji projektowych na następujące zadania:

  • budowa ul. Pszennej, ul. Księżycowej oraz ul. Przemysłowej w Baninie
  • budowa chodnika z dopuszczeniem ruchu rowerowego na ul. Rolniczej w Baninie
  • budowy ul. Sobiesława I w Chwaszczynie
  • budowa drogi dla pieszych i rowerzystów na ulicy Pałacowej w Małkowie
  • rozbudowa szkoły w Leźnie

Warto również wspomnieć, że zakończyło się lub kończy się opracowywanie dokumentacji projektowych dla rozbudowy szkół w Chwaszczynie, Przyjaźni i Skrzeszewie.

Rok zakończył się odbiorami kompleksu treningowego dla strażaków, inwestycji, która śmiało symbolizować może współpracę na rzecz mieszkańców, a w tym przypadku ich bezpieczeństwa.  Poza Gminą Żukowo, która jest inwestorem, do inwestycji „dorzuciły się” inne gminy powiatu kartuskiego i sam Powiat Kartuski. Wcześniej, na to zadanie Gmina Żukowo pozyskała również 300 tys. zł jako jedna z trzech gmin województwa pomorskiego w pilotażowym programie Marszałka Województwa Pomorskiego budowy kompleksów treningowo-szkoleniowych dla członków ochotniczych straży pożarnych i młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Z aktualizowaną mapą inwestycji zapoznać można się tutaj:

https://www.google.com/maps/d/u/1/viewer?mid=1qIqoSKJsXSW-QLF4Xje-8ZH7FfJv1aVQ&ll=54.370542707227074%2C18.379869049999982&z=11

A jaki będzie rok 2023 w kontekście inwestycji? Z pewnością nie ustąpi poprzedniemu, bo na zadania inwestycyjne zaplanowano ponad 100 mln zł.


Informację wprowadził(a): Piotr Lewna (2023-01-03)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryPrzekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowanie do strony Mapa Inwestycji Gminy Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij